Zadlužit či nezadlužit
Většina z nás se od půjček a úvěrů snaží distancovat co nejdále. Slyšíme všude kolem sebe, jak jsou úvěry nevýhodné a kolik přeplatíme nebo slýcháme historky o tom, jak se někdo zadlužil a dostal se do úvěrové pasti. Půjčka však nemusí být naše konečná stanice, pokud získáme dobrého finančního poradce nebo se snad v půjčkách sami orientujeme stává se pro bankovnictví a svět úvěrů ornou půdou pro naše záměry. Vždy ovšem musí člověk najít rozumnou míru, kdy na daný úvěr ještě a má a kdy už nikoliv.
Nejprve je zapotřebí si položit otázku, zda úvěru skutečně potřebujeme. Pokud ano musíme se připravit na uskromnění a pravidelné splácení. Nejvýhodnější je upsat se pouze takovým společnostem, které si již získaly důvěru klientů a nastaví nám férové podmínky, ale které to jsou?
Společnosti, které půjčují finanční prostředky můžeme rozdělit do dvou sektorů. Ten důvěryhodnější z nich je bankovní sektor, tedy bankovní společnosti. To jsou takové, na které dohlíží Česká národní banka, upravuje výše úvěrů, maximální výši uvolněných prostředků a jiné. Tyto společnosti mají pevně nastavené úvěrové sazby, relativně férové podmínky splácení, ale neposkytnou půjčku každému.
Druhý typ společností, tedy ty nebankovní nevyužívají až tak férové obchodní techniky. Často se snaží nalákat osoby s nižší finanční gramotností, které se nevyznají v úrokových sazbách a již zmíněných úrokových sazbách. Poskytují také finance každému, kdo si o ně zažádá, což se ve výsledku odráží na výši úroku a formě splácí. U mnohých rychlých půjček jsou často úroky nastaveny tak vysoko, že daleko přesahují pojem lichvářství a není vhodné si od nich příliš často půjčovat finance.
Mohli bychom také sklouznout do úvěrové pasti ze které se dá jen těžko uniknout. Poté se nám velice snadno můžou objevit před dveřmi exekutoři a vymahači.
Základem všeho je uvažovat, zda peníze skutečně potřebujeme. A pokud si chceme půjčit na luxusní dovolenou měli bychom zvážit, zda není lepší prostě zůstat doma a vyhnout se tak nepříjemnost se zadlužením.