Životní styly pod drobnohledem
Změna stylu života se projevuje i v pohledu na smysl života a systém životních priorit. Zatímco před druhou světovou válkou lidé řešili existenční starosti, hospodářskou krizi a holé přežití, dnes se společnost orientuje především na zdravotní aspekty.
Pro mnohé z nás je překvapivé, že Češi za posledních dvacet let ušli cestu za svým zdravím mnohem delší, než tomu bývalo na konci dvacátého století. V polovině roku 2018 proběhla anketa Československé obchodní banky, ve které respondenti odpovídali na otázky ohledně zdravého stravování a pohybových aktivit.
Překvapivé výsledky ankety
Vyšlo najevo, že čtyři z pěti dotázaných se snaží kromě výše uvedených aspektů eliminovat i chronický stres. Více než 80 procent lidí na své zdraví pravidelně dohlíží, z toho zhruba polovina občas zhřeší anebo podnikne nějakou nezdravou párty. A celých 26 procent se domnívá, že svůj život podřizuje zdravému životnímu stylu pečlivě a do všech důsledků.
Velmi zajímavé zjištění, zejména pro lékařskou obec, je postoj laické veřejnosti k zásadnímu vlivu stresu na lidský organismus. Duševní vyrovnanost, klid, eliminace shonu, je pro většinu respondentů naprosto zásadní a někdy dokonce převažuje nad zdravou výživou. Lidé si zkrátka více a více začínají uvědomovat, že vlastní zdraví a spokojený život je na prvním místě dokonce i před lukrativními výdělky.
A jakým aktivitám se lidé nejčastěji věnují? Především je to běh, časté procházky, cyklistika, výlety za nějakým atraktivním cílem, venčení psů, anebo dokonce chůze do zaměstnání pěšky nebo jízdou na kole.
Co se týče změny stravovacího režimu, orientujeme se na superpotraviny, lokální české produkty, potraviny v bio kvalitě, výpěstky z farmářských trhů. Bohužel je stále malá pozornost věnována vlašským ořechům a luštěninám, jejichž přínos zatím není dostatečně doceněn. Řada zájemců o změnu životního stylu také dosud nezaznamenala vhodnost suplementace některými látkami, např. magnézia, jódu a vitamínu K2.